Lokalizacja Lokalizacja

ul. Klonowica 43, 71-249 Szczecin

Telefon, w godzinach 15:00-18:00 785 30 90 30

W godzinach 15:00 - 18:00

dr Elżbieta Machoy

Doktor nauk medycznych z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Szczegóły

Nowoczesny gabinet

Jedna z najlepiej wyposażonych i prowadzonych placówek medycznych tego typu w Szczecinie.

Szczegóły

Godziny przyjęć

  • Poniedziałek - Piątek15:00 – 18:00

Rejestracja

  • Poniedziałek - Piątek15:00 – 18:00
  • tel. 91 421 22 33 785 30 90 30

Terapia

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu skutecznie diagnozujemy i leczymy sereg chorób oczu.

Szczegóły

Pytania pacjentów: Wady wzroku

Krótkowzroczność

Wada wzroku związana z nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się daleko. Jest najpopularniejszą wadą wzroku. Polega na tym, że oś gałki ocznej jest nadmiernie wydłużona, dlatego obraz powstaje przed siatkówką. Osoby z krótkowzrocznością dobrze widzą z bliska, obraz w dali jest dla nich zamazany. Krótkowidz mruży oczy, aby zwiększyć głębię ostrości. Istnieje kilka rodzajów krótkowzroczności.

Krótkowzroczność osiowa polega na tym, że oś gałki ocznej jest za długa. Ten typ rozwija się w okresie dojrzewania płciowego i stabilizuje się między 15 a 30 rokiem życia.

Kolejnym typem jest krótkowzroczność krzywiznowa, polegająca na tym, że krzywizna poszczególnych elementów oka, jest zbyt wypukła.

Na skutek cukrzycy czy zaćmy powstaje krótkowzroczność refrakcyjna. W tym przypadku zbyt wysoki jest współczynnik załamania soczewki. Wada ta jest stopniowana: niska krótkowzroczność sięga do -3 dioptrii, średnia od -3 do -7 i wysoka, powyżej -7.

Nadwzroczność

Nadwzroczność zwana też dalekowzrocznością jest to wada wzroku związana z nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko. Jest efektem zbyt krótkiej gałki ocznej lub za małej siły łamiącej światło, dlatego obraz powstaje za siatkówką.

Objawy nadwzroczności i starczowzroczności.

Sygnały nadwzroczności zależą od wieku i wielkości wady wzroku. U młodych osób objawy pozornie nie występują. Dalekowidze bardzo dobrze widzą przedmioty z daleka, ale mają problemy z widzeniem z bliska. Często czują się zmęczeni, cierpią na bóle oczu i głowy. Leczenie nadwzroczności Leczenie polega na stosowaniu okularów bądź szkieł kontaktowych. Soczewki muszą być skupiające (plusy).

Starczowzrocznośc-wada wzroku związana z nieostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko. Jest ona związana z utraceniem elastyczności przez soczewkę.

Astygmatyzm

Astygmatyzm-wada wzroku związana z nieostrym widzeniem w pewnych obszarach zarówno bliskich jak i dalekich. Związane jest to z różnym załamywaniem promieni świetlnych ze względu na nieregularną krzywiznę rogówki.

Objawy astygmatyzmu.

Astygmatyzm pojawia się niezależnie od wieku. Osoby z tą wadą skarżą się na słaby wzrok związany z zamglonym widzeniem dalekich i bliskich przedmiotów. Niektórzy zauważają, że linie pionowe są bardziej wyraźne niż poziome, u innych jest odwrotnie. Astygmatycy mrużą oczy dla poprawy widzenia i cierpią na bóle głowy.

To wada, która często towarzyszy krótkowzroczności i nadwzroczności. Astygmatyzm występuje w dwóch rodzajach. Astygmatyzm regularny daje możliwość przypisania oku dwóch osi optycznych, dzięki temu wadę można skorygować przez noszenie okularów ze szkłami cylindrycznymi. Drugi rodzaj to astygmatyzm nieregularny, który występuje, gdy rogówka jest uszkodzona w sposób mechaniczny, np. wskutek wypadku.

dr n. med. Elżbieta Pieńkowska-Machoy - okulistka dr n. med. Elżbieta Pieńkowska-Machoy okulista

Zawsze pamiętamy, że pacjent jest najważniejszy

Mogą być Państwo pewni rzetelnej i pełnej empatii obsługi. Przeprowadzamy szczegółowe badania, a każdy pacjent otrzymuje od nas nie tylko diagnozę, lecz także pełną informację o możliwościach dalszego postępowania i spodziewanych efektach.

Jeden z najlepiej wyposażonych gabinetów okulistycznych w Szczecinie
Zespół suchego oka leczenie
Zespół suchego oka
Zespół suchego oka

Wiele osób doświadczyło objawów tej choroby: nieprzyjemnego pieczenia i ich suchości oczu.

Badanie diagnostyczne jaskry
Jaskra
Jaskra

Przewlekłą, nieuleczalna choroba, która musi być leczona od momentu rozpoznania celem zapobiegania stopniowej utracie widzenia.

Leczenie zaćmy
Zaćma
Zaćma

Choroba oczu, prowadząca do zmętnienia soczewki, jedna z przyczyn ślepoty.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej
AMD
Zwyrodnienie plamki żółtej

AMD - groźna choroba oczu, która poprzez degradację siatkówki może prowadzić do ślepoty.

what-we-do-best-title

Skuteczne terapie

Z sukcesami leczę i diagnozuję

section-seprator
Dobieranie szkieł do okularów
Okulary
Okulary

Dobieranie szkieł do okularów.

Zabieg usunięcia gradówki
Gradówka
Gradówka

Nieduży guzek, zbudowanym z ropno-krwistej galaretowatej masy, który rośnie na dolnej lub górnej powiece

what-we-do-best
Diagnostyka chorób oczu.
Diagnostyka

Diagnostyka chorób oczu.

Operacje powiek
Operacje powiek
Operacje powiek

Na miejscu wykonujem zabiegi operacyjne powiek.

Rejestracja

Rejestracji na wizytę mogą Państwo dokonać telefonicznie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 15:00 - 18:00. Są to również godziny otwarcia gabinetu.

Telefony do rejestracji

Telefony

785 30 90 30

91 421 22 33

Lokalizacja

Gabinet mieści się w Szczecinie, przy ulicy Klonowica 43/1, na osiedlu Magnolia Park.

Gabinet ulokowany jest w dobrze zkomunikowanej okolicy, w dogodny sposób dojadą tu Państwo liniami komunikacji miejskiej.

Jeśli planują Państwo przyjechać własnym samochodem, najłatwiej będzie zaparkować w pobliżu marketu spożywczego "Biedronka".

Lekarz okulista, dr nauk medycznych Elżbieta Pieńkowska-Machoy odpowiada na najczęstsze pytania pacjentów.

Najczęstsze pytania pacjentów

W trakcie lat swojej praktyki zauważyłam, że pewne pytania pacjentów dotyczą tych samych zagadnień i często się powtarzają.

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na te ptyania, pogrupowane tematycznie. Odpowiedzi te naturalnie nie wyczerpują tematu, mają być swego rodzaju wskazówką, czy wymagają Państwo konsultacji lekarza okulisty.

Przedstawiłam tu przypadki "typowe", więc jeśli mają Państwo wątpliwości, gdyż do obrazu Państwa dolegliwości pasuje tylko częśc z wymienionych czynników, sugeruję konsultację u lekarza specjalisty.

panel-img

Jaskra jest to stopniowe obumieranie nerwu wzrokowego często pod wpływem podwyższonego ciśnienia śrógdałkowego, wynikiem czego są postępujące ubytki w polu widzenia, długi czas nie zauważane przez osobę chorą. Jest chorobą występującą często.

Więcej
panel-img

Zespół suchego oka jest to grupa schorzeń, w przebiegu których dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy.

Może to być spowodowane nieprawidłowym składem łez lub nadmiernym ich parowaniem. Skutkiem tych zaburzeń jest wysychanie rogówki i spojówki.

Więcej
panel-img

Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm. Tu dowiesz się jaka jest natura tych chorób, w jaki sposób się je diagnozuje i leczy.

Więcej
panel-img

Dziecko osiągnie taką ostrość widzenia w jakiej uczyło się widzieć świat. Dlatego ważna jest wczesna diagnostyka i leczenie.

Więcej
panel-img

Dotyka osób starszych, 25% osób powyżej 65 roku życia ma AMD. Leczenie nie zawsze może przywrócić osłabione widzenie, ale im wcześniej zostanie wdrożone tym jest większa szansa na jego poprawę i stabilizację.

Więcej